м. Вінниця

Грибоєдова, д. 8а    (Переглянути схему)

тел. (068) 85-85-063; (093) 94-19-444
e-mail: avtosvit_vin@ukr.net

Атошкола"АвтоСвіт"

Навчання

Навчання

Технічна база

Технічна база

Практичні поради

       Поради при їзді на слизькій, засніженій дорозі

Нинішня зима - справжнісіньке випробування для українських автомобілістів. Постійна зміна погоди - від сильних заморозків до відлиги, після яких температура різко знижується, - сприяє різкому сплеску аварійності, в тому числі і зі смертельними наслідками. За даними ДАІ, якщо влітку за добу на дорогах України відбувається близько 300-400 дорожніх аварій, в яких гине 6-12 чоловік, то цієї зими число ДТП за добу коливається між 700 і 1000 випадків, а число загиблих іноді перевищує цифру 20 осіб ( фактично щогодини в Україні гине по одній людині!).

Керівництво ДАІ МВС України закликає водіїв при поганих погодних умовах без крайньої потреби не виїжджати на дороги загального користування, проте багатьом українцям прислуховуватись до такої поради складно: комусь потрібно дістатися до робочого місця, а у багатьох робота і зовсім пов'язана з поїздками на автомобілі.

Опитані нами експерти з числа співробітників автоінспекції і автоспортсменів вважають, що їздити взимку і уникати аварій можна, однак для цього водієві потрібно дотримуватися елементарних правил безпеки, утримувати свій автомобіль в справному техстані.

Але навіть найдосвідченіші водії час від часу допускають помилки при управлінні автомобілем, які призводять до того, що автомобіль буксує, «зривається» з траєкторії руху, а також його може занести або навіть розгорнути. Ускладнює ситуацію критичний стан автодоріг: їх чистять від снігу і льоду далеко не завжди і не скрізь, а в тих місцях, де снігоприбиральна техніка все ж пройшла, на місці снігового покриття оголюються глибокі ями.

Для профілактики аварійності водієві потрібно вивчати спецприйоми водіння, які допоможуть вийти з критичної ситуації і, цілком можливо, врятують життя і здоров'я.

       ОСОБЛИВОСТІ ВОДІННЯ АВТО ВЗИМКУ

ПОЧАТОК РУХУ. Перш за все сконцентруйтеся: якщо під колесами лід, варто відмовитися від розмов по мобільному навіть за допомогою «хендс-фрі». Після того як завели двигун, стартуйте з місця дуже обережно, працюючи педалями максимально плавно, а якщо під колесами чистий лід, злегка прикритий снігом, є сенс пробувати рушити з другої передачі. Стандартна зимова аварія - автомобіль «повело» при рушанні з місця, в результаті чого постраждала машина сусіда.

ШВИДКІСТЬ. У поганих дорожніх умовах швидкість автомобіля повинна бути, в першу чергу, безпечною - згідно ПДР, це така швидкість, за якої водій у конкретних дорожніх умовах здатний уникнути аварії при раптово змінилася. Причому не варто плутати її з дозволеною - далеко не завжди на швидкості 60 або 80 км/год можна вчасно зупинитися преред раптово вискочившим на дорогу пішоходом. Визначити безпечну швидкість нескладно: перед виїздом на дорогу загального користування спробуйте екстрене гальмування і оцініть, наскільки збільшився гальмівний шлях в порівнянні зі звичною реакцією автомобіля, а також те, на якій швидкості і при якому зусиллі на педаль гальма автомобіль зберігає траєкторію.

ДИСТАНЦІЯ та ІНТЕРВАЛ. Одне з головних правил, яке треба пам'ятати на слизькій дорозі, - необхідно завжди залишати достатній для маневру простір і уникати різких маневрів. Справа в тому, що сніг або лід майже вдвічі зменшують зчіпні властивості з дорогою, відповідно, збільшується гальмівний шлях, а значить, потрібно тримати дистанцію до машини що йде попереду , в півтора-два рази більшу звичної. Врахуйте, що навіть якщо ви керуєте суперсучасним автомобілем з шиповану гумою і безліччю електронних систем безпеки, старенькі «Жигулі» що йдуть попереду може раптово розгорнути на 360 градусів, а при зіткненні винним визнають саме вас - за порушення п. 12.3 ПДР (у разі виникнення небезпеки або перешкоди водій зобов'язаний зменшити швидкість аж до повної зупинки).

ГАЛЬМУВАННЯ. Різкий удар по педалі гальма на слизькому - одна з найпоширеніших помилок початківців водіїв. Справа в тому, що якщо автомобіль не оснащений АБС, колеса блокуються і авто яке втратило керованість в кращому випадку юзом пройде ще 100-150 метрів, в гіршому - зупиниться в атомобілі що їхав попереду. Але навіть якщо ковзанню перешкодить антиблокувальна система, натискання на педаль гальма з одночасним поворотом керма призведе до розвороту авто на 180-360 градусів. Гальмувати потрібно короткими качками - сильно натиснути на педаль і відпустити її кілька разів, поки автомобіль не зупиниться повністю, а пригальмовувати плавним і легким натисканням на педаль. Для підвищення ефективності гальмування використовуйте гальмування двигуном, швидко переходячи з підвищеною на знижену передачу (наприклад, з 4-ї на 2-ю і відразу на 1-ю). І ще одна порада - не натискайте на педаль зчеплення до повної зупинки автомобіля; навіть якщо двигун затихне, зекономлені сантиметри врятують від зіткнення.

ЕФЕКТИВНЕ РУЛІННЯ. Щоб вийти «сухим» з аварійної ситуації, водій повинен грамотно впливати на рульове колесо. Як не дивно це звучить, для цього він перш за все повинен вибрати правильну посадку. «Сядьте в крісло, упріться в спинку сидіння, витисніть педаль зчеплення і покладіть витягнуті руки на кермо - зап'ястя повинні лежати на ободі: таке положення дасть можливість не заплутатися при перехопленні рульового колеса і дозволяє нормально працювати з педалями і важелем КПП. Досвідчений водій тримає рульове колесо, зовсім від нього не відштовхуючись, при цьому щільно притулившись до спинки сидіння, що дозволяє протистояти дії сили інерції. А недосвідчений - «висить» на кермі, і якщо автомобіль не вписується в поворот, то докрутити кермо йому буває досить складно, так як бублик використовується ним в якості точки опори », - пояснили нам в автошколі« Корда-профі ».

Отримати необхідні навички правильного руління можна на тренажері в будь-якій автошколі (коштує це близько 150 грн.) або самостійно, за допомогою нехитрої вправи: вивісити передні колеса (підняти авто на домкраті або платформі) і обертати кермо від упору до упору на час. «Намотавші» по дорогах понад 30 тис. км, п'ять циклів «від упору до упору» виконують за 15-16 секунд, а «спортсмени» - за 8-9 сек. Умовний рефлекс набутий за 2,5 години виснажливої праці, спрацьовує потім в аварійній ситуації.

       КОНТРАВРІЙНІ ПРИЙОМИ: КОНТРОЛЮЙТЕ АВТО КЕРМОМ І ГАЗОМ

Найголовніше завдання водія при їзді по слизькому покриттю - не допускати занесення, а якщо він і стався, контролювати його і впевнено вирівнювати траєкторію. Для того щоб автомобіль не втратив траєкторію, потрібно водити «плавно». Плануйте свої дії заздалегідь, дивіться в обидва і зменшуйте швидкість в разі будь-якої зміни рельєфу дороги. Різко крутнув кермо, увійшов в поворот на занадто високій швидкості або переборщив з прискоренням або гальмуванням - втрату траєкторії може спровокувати будь-яка з перерахованих помилок водія.

Розрізняють два основних види заносів. Власне занос (або надлишкова обертальність) виникає, коли передні колеса долають відстань коротше бажаного, і задні колеса виносить в сторону. Це результат впливу бічних сил, що послаблюють зчеплення задніх коліс з дорогою. Знесення (або недостатня обертальність) може виникнути, якщо повернути передні колеса на кут, занадто великий для рушійного моменту в даний момент часу. Тоді передні колеса продовжують ковзати в вихідному напрямі, незважаючи на поворот керма.

ЗАДНІЙ ПРИВІД. Наприклад, при русі в прямолінійному напрямку задню частину автомобіля починає заносити вліво, і він як би намагається розвернутися поперек дороги. У цьому випадку не слід витискати зчеплення і гальмувати, а треба не різко дещо зменшити подачу палива, знизити швидкість і м'яко і чітко повертати рульове колесо вліво. Автомобіль під дією кілька зменшеною тягової сили на провідних задніх колесах і при розгальмованих передніх керованих колесах повернеться до початкового напрямку руху. При цьому необхідно рульовим колесом вирівняти траєкторію, якщо попередній поворот рульового колеса виявиться надмірним. Якщо рульове колесо повернене занадто різко і надмірно, то автомобіль може занести в протилежну сторону. В цьому випадку занесення запобігає аналогічним прийомом повороту рульового колеса вправо і подальшим виходом на прямолінійний рух.

ПЕРЕДНІЙ ПРИВІД. При занесенні передньопривідного автомобіля водій повинен повернути рульове колесо так само, як на задньопривідному автомобілі, але ні в якому разі не зменшуючи подачу палива. Більш того, необхідно натиснути на газ - в цьому випадку провідні колеса будуть витягати автомобіль в напрямку руху. При цьому немає необхідності в коригувальних діях кермовим колесом. Однак збільшення швидкості в повороті і при вході в нього може викликати пробуксовку передніх коліс. Як тільки вони втратять зчеплення з дорогою, то перестануть направляти автомобіль, і він, ставши некерованим, буде рухатися по пологішій, ніж необхідно, кривій - наступає знос і збільшення кута повороту рульового колеса в цій ситуації нічого не дасть. Для відновлення зчеплення коліс з дорогою і повернення автомобіля до руху в заданому йому напрямку необхідно плавно зменшити подачу палива до відновлення зчеплення ведучих коліс з дорогою і після цього трохи натиснути. Відзначимо, що ми лише описали теорію виходу із замету (знесення). Для того щоб застосувати її на практиці, потрібні практичні навички, отримати які можна лише на курсах контраварійного водіння, які проводять на закритих майданчиках і під керівництвом професійних інструкторів.

ЯКЩО БУКСУЮТЬ КОЛЕСА. Одна з найпоширеніших сезонних неприємностей, в яку потрапляють практично всі без винятку водії (від власників малолітражок до власників джипів), - сніжно-крижаний полон, коли автомобіль, як не крути двигун - «не туди і не сюди». У більшості випадків достатньо попросити перехожих підштовхнути автомобіль ззаду, але якщо це не допомагає, доводиться діставати лопату і копати.

ЗАСТРЯГЛИ ВЕДУЧІ КОЛЕСА. Відкопати потрібно то колесо, яке буксує. Причому дивіться - чи не полягали його важелі, привід на сніг. Лягли? Значить, потрібно копати і під ними. Потім для обох ведучих коліс прокопують колійки - попереду автомобіля і позаду нього - сантиметрів по 50 в кожну сторону. Якщо є можливість, в колії краще покласти щебінь, насипати піску або закласти їх гілками. І потім, врозкачку, що не газуючи, внатяг вибирайтеся на тверде місце.

МАШИНА СІЛА НА ДНИЩЕ. Загляньте під машину - повинен бути просвіт. Ні? Копайте лопатою до тих пір, поки він не з'явиться. Іноді є сенс піддомкратити по черзі провідні колеса і вимостити під ними описані вище колійки. Але ось тільки для домкрата потрібна опора, в якості якої можна використовувати диск запасного колеса. Підкопати під нього місце в снігу під домкратних гніздом, вистелити його підручними матеріалами (гілками, щебінкою) або килимком з салону, зверху - запаску. Ставте на неї домкрат, піднімайте колесо і очищайте під днищем до твердого грунту.

РУХ ПО ТРАСІ. Опинившись на слизькій або засніженій дорозі, потрібно забути про швидку їзду і найкраще триматися середнього або правого ряду. Пам'ятайте краще про те, що якщо на сухій дорозі при швидкості 60 км / год гальмівний шлях автомобіля дорівнює 40-45 м, то на слизькій він зростає до 90-140 м. Також врахуйте стан дороги: ширину проїжджої частини, наявність крутих підйомів, спусків , поворотів, інтенсивності руху автомобілів, часу доби, освітленості, оглядовості, технічного стану автомобіля, нарешті, власного самопочуття. Врахуйте, що після тривалого руху на високій швидкості відбувається звикання: після їзди зі швидкістю 100 км / год зниження до 50 км / год викликає враження мало не зупинки автомобіля. Однак суб'єктивне враження оманливе - орієнтуйтеся по приладах. Будьте обережні при зустрічному роз'їзді: часто водії відчувають відчуття недостатньої ширини дороги і, щоб уникнути уявного зіткнення, в момент роз'їзду намагаються різко зманеврувати кермом, що може привести до аварії. Також врахуйте, що сприйняття дороги в перспективі може бути спотвореним: пологі підйоми, що починаються услід за довгими спусками, здаються крутими, а плавні повороти здалеку виглядають, як круті злами.

ЇЗДА В ТУМАН І СНІГОПАД. При русі в умовах обмеженої видимості водієві важливо позначити свою присутність для інших учасників дорожнього руху. По-перше, включите задню противотуманку і, навіть вдень, ближнє світло фар, що також дозволить вчасно побачити зупинився попереду автомобіль і безпечно його об'їхати. Якщо видно зовсім погано, рекомендується включати аварійку: миготливе світло змушує водія-спостерігача заднього автомобіля зосередитися на сигналі і вирішити важливе питання - рухається автомобіль чи ні. До речі, якщо потрібно зупинитися на узбіччі, залишайте включеними габарити, аварійку і бажано виставити за 50 м знак аварійної зупинки. Полегшують керування машиною передні протитуманні фари (якщо вони встановлені), а якщо видимість становить не більше 100 м, включайте дальнє світло разом з протитуманними фарами (при роз'їзді із зустрічними автомобілями дальнє світло перемикають на ближній, а протитуманні фари гасять). Рухаючись в тумані, постарайтеся влаштуватися за великим автомобілем, який кілька розсіює туман, не забуваючи, звичайно, про дистанцію. Відзначимо, що якщо видимість не перевищує 10 м, то швидкість руху повинна бути не вище 5 км / год. Особливу обережність слід дотримуватися на світлофорах: туман не просто погіршує видимість і здатність орієнтуватися, але і спотворює сприйняття жовтих і зелених світлових променів (жовтий здається червонуватим, а зелений - жовтуватим). Також особливу увагу потрібно на нерегульованих перехрестях: навіть якщо маєте перевагу (прямуєте по головній дорозі), зменшуйте швидкість - йде справа або зліва «шумахер» може не побачити знак (часто вони не освітлені) і спровокувати ДТП. Дякуємо за допомогу директора автошколи «Корда-профі» Євгена Середницького.

      Перевозити дитину треба в спеціальному кріслі.

Дитячі сидіння в автомобілі і "автолюльки" вже не вважаються в Україні за атрибут розкішного життя. Про те, як вибрати це корисне пристосування, дізнавалася газета 15 хвилин.

Європейський досвід перевезення дітей в машині поступово входить і в наше життя. Як говорять автоділери, жінки все частіше насамперед цікавляться не тим, скільки косметики влізе в бардачок машини, а тим, як і де краще закріпити дитяче крісельце.

Перші в світі автомобільні сидіння для дітей презентувала в 1967 році компанія Volvо. Сьогодні сидіння можна вибрати по вазі, зросту і краш-тестах.

По таблиці. Насамперед, потрібно з'ясувати, крісло якої групи підходить для вашої дитини. Знаючи її точну вагу і вік, це без зусиль можна зробити по таблиці з класифікацією, прийнятою у всьому світі. Окрім основних груп існують і їх комбінації. Вони дуже зручні, якщо ваша дитина з крісла однієї групи вже виросла, а для наступного ще малуватий. Як пише сайт avtodeti.ru, найвигідніше купити спочатку "автолюльку" групи 0+, потім крісло групи I, а коли ваш малюк підросте, пересадити його в комбіноване II-III.

Кріплення. Після того, як ви визначилися з групою, виберіть тип кріплення. На сьогодні їх два - за допомогою триточкового ременя безпеки і Isofix. Для першого способу підходять будь-які машини. Причому "автолюльки" (0, 0+) кріпляться до сидіння ременем безпеки, а діти в них пристібаються вже за допомогою внутрішніх ременів. Головний недолік цього способу полягає в тому, що сама процедура "пристібання" досить складна. Не дарма європейська статистика показує, що 80% таких крісел встановлюють неправильно.

Куди надійніше кріплення Isofix. Суть його в тому, що крісло для малюка кріпиться до спеціальних "якорів", розташованих в підставі спинки сидіння машини. Isofix розроблений для найменших груп (0+ і I). Для останніх це кріплення є лише допоміжним. Крісла з Isofix практично неможливо закріпити неправильно, тому в краш-тестах вони показують набагато кращі результати. Єдиний їх недолік - "якорями" поки обладнані не всі машини.

Тести і сертифікати. Порівнюючи моделі, зверніть увагу на оцінки, які вони заробили в краш-тестах. Найавторитетнішими є дослідження, які проводять в Німеччині, Голландії, Австрії і Швейцарії. З їх результатами можна ознайомитися на сайтах adac.de, dekra.com, anwb.nl, oeamtc.at і tcs.ch.